Zubní náhrady

Nebojte se zubních náhrad!

Umělý chrup neboli falešné zuby, jsou konstruovány tak, aby nahradily chybějící zuby. Existují dvě hlavní kategorie zubní protézy, podle toho, zda jsou použity k náhradě chybějících zubů na čelistním oblouku nebo na čelistní oblouk.

Ke ztrátě zubů dochází nejčastěji z důvodu rozsáhlého zubního kazu nebo onemocnění paradentózou. K dalším důvodům patří zubní vývojové vady, způsobené závažnou podvýživou, genetické vady nebo užívání drog.

Zubní protézy

Zubní protézy významně zlepšují kvalitu života pacientů, protože jednak zvyšují značnou měrou jejich sebeúctu a také napomáhají lepšímu začlenění do společnosti.

Historie zubních náhrad

Použití protézy bylo doloženo již v sedmém století před naším letopočtem, kdy byly nalezeny pozůstatky částečných náhrad z lidských nebo zvířecích zubů, upevněných zlatými pruhy, používaných Etrusky v severní Itálii. Od nich tuto techniku převzali patrně Římané.

Na počátku 16. století byly v Japonsku vynalezeny plné dřevěné protézy, přičemž otisky se dělaly za pomoci včelího vosku. Později se začaly používat buď přirozené lidské zuby, slonová kost nebo zvířecí rohy. V Japonsku se tyto protézy používaly až do konce 18. století.

V roce 1728 popsal Pierre Fauchard konstrukci zubní náhrady za použití kovového rámu, přičemž zuby byly vyrobeny ze zvířecích kostí. První porcelánové zubní protézy byly vyrobeny kolem roku 1770 Alexisem Duchateau. V roce 1791 byl jeho asistentovi Nicholasi Dubois De Chemant udělen první britský patent.

Typy zubních náhrad / protéz

V případě, že pacientům chybí jen některé zuby na čelistním oblouku, jsou nejlepším řešením odnímatelné částečné zubní protézy. Pevné částečné snímatelné náhrady jsou označovány jako korunky a můstky. Většinou jsou vyrobeny z materiálů, které připomínají chybějící zuby. Fixní můstky jsou pak dražší než odnímatelné náhrady, ale jsou mnohem stabilnější.

Další možností je částečná flexibilní protéza, která je považována za nejpohodlnější. Díky inovacím v oblasti digitálních technologií mohou pak finální obnovy být provedeny velmi rychle. Flexibilní náhrady jsou velmi populární zejména pro své estetické kvality. Náklady spojené s jejich aplikací jsou sice vyšší, ale výsledky stojí za to. Obecně lze říci, že částečné snímatelné náhrady drží na svém místě zejména díky přítomnosti ostatních přirozených zubů.

Pacienti, kterým chybí všechny zuby v jednom oblouku nebo v obou obloucích pak mají kompletní zubní protézy. Proto, aby protéza dobře držela, je mnohdy zapotřebí použít lepidlo na zubní náhrady. Tato lepidla mohou kompenzovat postupné uvolnění zubní protézy, ale je to jen dočasné řešení. Obecně platí, že správně udělaná zubní náhrada by měla vydržet pět i více let.

Horní zubní protéza je obvykle snadněji vyrobitelná a také bývá stabilnější a méně náchylná k prokluzování. U spodní zubní protézy je lepší použít variantu s podporou implantátů, protože mnohem lépe drží. Tyto implantáty podepřené náhrady také mají oproti konvenčním protézám řadu výhod. Nabízí zvýšení komfortu v důsledku menšího podráždění dásní, nižšího rizika vypadnutí a také zlepšení kvality řeči. Bohužel hlavní nevýhodou tohoto typu náhrad je vysoká cena.

Mezi známé osobnosti, které byly známé svými náhradami ze slonoviny, zlata, spirálových pružin nebo dokonce lidských zubů, patřil George Washington. Ten trpěl problémy se zuby po celý život a ke ztrátě zubů u něj začalo docházet již v mládí.

V roce 1820 začal zlatník Samuel Stockton vyrábět kvalitní porcelánové zubní protézy upevněné na destičkách z 18-karátového zlata.

Inovace v oblasti zubních náhrad

Moderní zubní protézy jsou v současné době vyráběny v zubních laboratořích s použitím materiálu polymethylmethakrylát. Komerčně vyráběné akrylové zuby jsou široce dostupné ve stovkách tvarů a barev.

Péče o zubní protézy / náhrady

Také zubní protézy musí být kvalitně a denně čištěny. Toto čištění se provádí buď pomocí chemických nebo mechanických čisticích prostředků, určených pro zubní protézy. Doporučuje se také nenosit protézy permanentně, ale měly by být na noc vyndávána, aby se tkáň mohla regenerovat. Navíc hrozí riziko mykotické infekce.

Zubní protézy jsou také poměrně křehké, proto je třeba s nimi zacházet opatrně, aby nedošlo k jejich rozlomení. Navíc je nutné nenechat protézy vyschnout. Vždy by měly být umístěny minimálně v čisté vodě nebo v roztoku, určeném pro jejich čištění. Vysycháním totiž může dojít k mírné změně tvaru. Pro odstranění zbytků potravin a plaku je nejvhodnější použít zubní kartáček, který je dokonce lepší než moderní ultrazvukové čističe. Před nasazením protézy by měla být měkkým kartáčkem očištěna i patra, jazyk či dásně.

Zubní protézy umožňují lidem plnohodnotný život a také jim umožňují jíst vše, co jim chutná, bez jakýchkoliv potíží. Nicméně, v začátcích používání zubní náhrady je třeba dodržovat určitá pravidla. Patří k nim absolutní zákaz žvýkaček, lepkavého, tvrdého jídla nebo jídla s ostrými hranami. V prvních dnech by měla být strava spíše měkká, nakrájená na malé kousky a hlavně kousání a žvýkání by mělo být pomalé a opatrné.

 


Mohlo by vás zajímat