Prevence u dětí správnou volbou zubní pasty

Jakou zubní pastu, nebo zubní gel pro děti

Zvolit tu správnou zubní pastu, která dodá dětským zubům dostatek minerálů a současně dostatečně odstraní zubní plak a nečistoty, nemusí být vždy tak snadné.

Jednou z řady možností, která však rozhodně nezklame, je použití zubního gelu.

  • Dětský zubní gel Weleda – tento gel byl vyvinut ve spolupráci s evropskými zubními lékaři a přináší jednak zklidňující účinky extraktu organického měsíčku lékařského, který příjemně působí na dásně, tak i jemnou chuť máty a organického fenyklu, což podporuje zdraví ústní dutiny a také zachování přirozené rovnováhy ústní flóry. Dále pak gel obsahuje přírodní oxid křemičitý, který zoubky jemně, ale důkladně vyčistí. Výsledkem jsou pak perleťově bílé zoubky, klidné dásně i svěží dech, a pochopitelně zdravý chrup těch nejmenších. Zubní gel neobsahuje fluoridy, detergenty, umělá aromata, barvy ani konzervační látky. Díky tomu je zcela bezpečný, zejména pokud dojde při čištění zubu k náhodnému polknutí gelu dítětem.
  • Poměrně široce jsou používány i fluoridové gely, a to zejména kvůli prevenci zubního kazu. Tyto gely se používají hlavně pod odborným dohledem, pochopitelně v závislosti na věku dítěte. Vzhledem k jistému riziku toxicity, což může při náhodném spolknutí gelu způsobit pocity zvracení, bolesti hlavy či žaludku, nejsou tyto gely vhodné pro děti do šesti let. Nicméně studie prokázaly, že mohou vést ke snížení zubního kazu u dětí a dospívajících až téměř o 30%.

Zoubky jako z alabastru

Pro optimální prevenci zubního kazu vyvinuli švýcarští vědci zubní pastu Elmex. Ta chrání zuby mineralizovanou a vysoce účinnou látkou aminofluoridem. Její výhodou je, že se rychle rozptýlí na povrchu zubů a podporuje pronikání minerálů do zubní skloviny a tím ji činí odolnější vůči zubnímu kazu.

  • Péče Elmex pro děti – zahrnuje jednak zubní pastu pro děti, ústní vodu bez alkoholu i Elmex Gelee pro týdenní péči jako intenzivní ochranu proti zubnímu kazu. Kombinace těchto produktů pak poskytuje maximální ochranu a může dokonce redukovat i podpovrchový kaz v počátečním stadiu. Dětská zubní pasta Elmex Kids obsahuje fluoridy v optimálním množství pro mléčné dětské zoubky. Kromě toho speciální substance Olaflur na fluoridové bázi významně podporuje a posiluje obnovu minerálů. Na rozdíl od řady dalších dětských past nemá Elmex pasta pro děti ovocnou chuť, což zabraňuje úmyslnému polykání zubní pasty dětmi. Doporučuje se ji používat až po každém jídle od útlého věku až do 6 let. Pro starší děti je pak k dispozici zubní pasta Elmex Junior.

Prevence zubního kazu u dětí je základ

Zkrátka a dobře, orální zdraví je v mnoha ohledech závislé na správné dentální hygieně, která bezpochyby úzce souvisí s dobrými hygienickými návyky a vhodným výběrem odpovídajících produktů pro péči o chrup i ústní dutinu. Nicméně podceňovat není radno ani význam stravy, protože výživa jednoznačně ovlivňuje stav ústní sliznice i vznik dentálních chorob. Zubní onemocnění nepochybně zhoršuje kvalitu života a negativně ovlivňuje nejen schopnost jíst, ale také sociální fungování a začlenění do společnosti. Proto by měl každý mít alespoň základní všeobecný přehled o vztazích mezi výživou, hygienou a ústními chorobami.


Mohlo by vás zajímat