Prevence zubního kazu díky správnému stravování

Správné stravování

Pro prevenci je však velmi důležitá i správně zvolená potrava. Nevhodné jsou například žvýkací či lepkavé potraviny a po jejich požití je naprosto nezbytné si vyčistit správně zuby a vypláchnou ústa. Vynikající podporou pro tvorbu zubního kamene je také konstantní popíjení slazených nápojů nebo cucání bonbónů.

Zdravá výživa je také klíčem ke krásným a zdravým zubů, a to v každém věku. Znamená to jíst hodně ovoce a zeleniny, zvýšit příjem ryb v potravě. Důležité je jíst především potraviny škrobové povahy a vyhýbat se jednoduchým cukrům i nasyceným tukům, a také snížit obsah soli v jídle. Obecně platí, že pokud spotřeba jednoduchých cukrů nepřesáhne 15-20 kg/rok, tak je riziko tvorby zubního kazu velmi nízké.

Nezapomeňte na vitamíny

Vitamíny, především D a A, a také železo, jsou nezbytnosti nutné pro udržení zdravých dásní, které poskytují zejména celozrnné potraviny. Kromě toho nabízí i vysoký obsah již zmíněné vlákniny nebo hořčíku, který je důležitou složkou kostí či zubů.

Závažný nedostatek vitamínu C pak vede k zánětům dásní, což může následně končit až pokročilou paradentózou a ztrátou zubů. Významnou roli hrají také antioxidanty, kromě kyseliny askorbové (vitamínu C) také beta-karoten nebo alfa-tokoferol.

Zubní eroze může být také způsobena účinkem dietních kyselin, tedy kyseliny citrónové, fosforečné, askorbové, jablečné, vinné, šťavelové či uhličité, z ovocných nápojů, sportovních nápojů, citrusových plodů nebo octu.

Vláknina

Vláknina je dalším významným pomocníkem pro udržení zdravého chrupu. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny napomáhají tvorbě slin, což podporuje produkci minerální obrany proti zubnímu kazu. Vynikajícím zdrojem vlákniny jsou pak sušené ovoce, například datle, rozinky či fíky, ale i čerstvé ovoce, jako banány, jablka či pomeranče. Pochopitelně do této skupiny patří i zelenina, kupříkladu růžičková kapusta nebo hrách.

 


SOUVISEJÍCÍ TÉMATA