Zubní pohotovost

Je zubní pohotovost jen pro odvážné?

Zubní pohotovost je laicky řečeno jakási poslední instance buď pro ty, které postihne akutní nesnesitelná bolest zubů mimo obvyklé ordinační hodiny zubních lékařů, nebo pro ty, kteří návštěvu u zubaře odkládají tak dlouho, až už to nejde vydržet.

Ovšem obecně je zubní pohotovost široký, zastřešující pojem, který je vztahován k mimořádným potížím, zahrnujícím jak chrup, tak podpůrné tkáně, a které musí být identifikovány a léčeny příslušným odborníkem. Takovéto neočekávané problémy většinou zahrnují úpornou bolest, která je signálem, že je zapotřebí něco akutně řešit. V závislost i na typu bolesti pak zkušený lékař dokáže určit pravděpodobnou příčinu a poskytnout rychlé řešení problému a tím i úlevu. Pochopitelně, že se skoro vždy jedná jen o dočasné řešení a následovat musí co nejdříve řádná návštěva v ordinaci lékaře.

Nejčastější problémy vyžadující zubní pohotovost

Mezi problémy, které jsou nejčastěji řešeny na zubní pohotovosti, patří různé infekce zubů, ať již virové, nebo bakteriální. Dále pak jsou časté zlomené zuby, přičemž může dojít i k poškození okolní kosti či vyvolání traumatu. Nicméně na zubní pohotovost se může obrátit i ten, komu kupříkladu vypadla korunka, nebo došlo k poškození můstku. To jsou sice záležitosti do jisté míry estetické, ale na druhou stranu mají často velký dopad i na pouhou schopnost najíst se. To znamená, že na pohotovost je možné se obrátit i pokud nejde aktuálně o bolestivou záležitost.

Zubní pohotovost může často být i jedinou možností jak ještě zachránit například vyražený zub, protože v některých případech hraje důležitou roli i to, zda k návštěvě zubní pohotovosti dojde během hodiny od poškození či ne. Čím dříve se totiž vylomený zub dostane do rukou odborníka, tím větší je pravděpodobnost, že bude zub zachráněn a životaschopný.

Zmírnění silné bolesti

Takže shrnuto a podtrženo, zubní pohotovost je pro každého, jehož situace vyžaduje okamžitou léčbu s cílem zachránit zub, zastavit krvácení tkáně nebo zmírnění silné bolesti. Patří sem i závažné infekce či abscesy v ústech, které by měly být řešeny okamžitě, protože by mohly být v kritickém případě i život ohrožující.

Zkrátka a dobře, v případě pochybností, zda s problémem vyrazit na zubní pohotovost, je potřeba položit si několik základních otázek:

  • Dochází ke krvácení z úst?
  • Jsou silné bolesti?
  • Došlo k uvolnění zubu nebo zubů?
  • Došlo k zasažení úst či obličeje?
  • Nachází se v ústech nebo oblasti obličeje otok?
  • Nachází se na dásních boule, otok nebo uzliny?
A dál už je to jednoduché. Minimálně jedna odpověď „ANO“ znamená, že návštěva zubní pohotovosti je na místě. Zubní pohotovost obvykle není mezi pacienty příliš oblíbena, protože poměrně často jde o ošetření rychlé a nezřídka i bolestivé. Nicméně lze se jí ve většině případů vyhnout, pokud jsou dodržovány základní zásady, jako pravidelné preventivní kontroly u zubaře, dodržování základní ústní hygieny a dodržování bezpečnostních zásad při sportu.
V těchto městech se zubní pohotovost hledá nejčastěji a tak je zde uvádíme

Doporučujeme